Antropologia stosowana w Polsce

George Foster w publikacji Applied Anthropology wskazuje, iż antropologia stosowana jest określeniem powszechnie używanym przez antropologów do opisu działań, w których naczelnym celem jest zmiana zachowań zwyczajnych ludzi, która ma służyć raczej przezwyciężeniu problemów społecznych, ekonomicznych i technologicznych, niż rozwojowi samej teorii [1969:54]. Willigen wymienia następujące cechy tak rozumianej antropologii:

  1. formułowanie problemów badawczych w kategoriach praktyki społecznej,
  2. zorientowany praktycznie proces badawczy uwieńczony raportem zawierającym konkretne i dające się zastosować rekomendacje,
  3. podmiotowe podejście do badanej społeczności,
  4. zainteresowanie żyjącymi ludźmi i ich problemami,
  5. problemy zdefiniowane przez samych badanych.

Marietta Baba i Carole Hill w artykule: What’s in the Name Applied Anthropology? wskazują, że tak opisana praktyka jest charakterystyczna dla USA, gdzie antropologia stosowana osiągnęła najwyższą formę, ponieważ tylko tam funkcjonują jednocześnie:

  1. nauczanie w zakresie antropologii stosowanej,
  2. narodowe i lokalne organizacje zatrudniające antropologów, wykorzystujące wiedzę antropologiczną,
  3. zawodowi antropolodzy, którzy pracują w pełnym wymiarze godzin poza akademią.

W Polsce nie wykształciło się żadne z powyższych rozwiązań instytucjonalnych. Dlatego też trudno tutaj mówić o istnieniu antropologii stosowanej. Samo nauczanie w tym zakresie stwarza spore trudności, które wynikają nie tylko z niedostatku publikacji dotyczących antropologicznego praxis, ale również z braku rodzimych przykładów tego typu działań. Choć zachodnie projekty są malownicze i ciekawe, to jednak dość abstrakcyjne dla polskiego studenta. Natomiast bezmyślne przenoszenie wygenerowanych na zachodzie rozwiązań na polski grunt, jest niezbyt dobrym pomysłem. Myślę, że bardziej owocne będzie wypracowanie własnej drogi, poprzez krytyczne ustosunkowanie się do amerykańskiego, czy brytyjskiego modelu antropologii stosowanej, action anthropology, community development, jak również do doświadczeń naszych rodzimych animatorów społeczno-kulturowych. Wraz z grupą 24 osób, studentów Etnologii na Uniwersytecie Wrocławskim, spróbujemy w teorii i praktyce wygenerować własny/własne rozumienie antropologii za_stosowanej. Ten blog (mam nadzieję) będzie stanowił świadectwo naszej pracy!!!

Reklamy

Informacje o Katarzyna Wala

Jestem antropolożką, animatorką kultury, badaczką jakościową i trenerką. Obecnie piszę rozprawę doktorską z zakresu etnografii sensorycznej (UWr.). Od 2009 r. współtworzę projekt Fonosfera - antropologia zmysłów; zajmuję się również badaniami marketingowymi.
Ten wpis został opublikowany w kategorii animacja kultury, antropologia stosowana, antropologia zaangażowana i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s