Etyczne… czy Nie-Etyczne?

oto jest pytanie!

Wielu antropologów uważa, iż dzięki „specyfice” swoich badań ma dostęp do niepowtarzalnych, intymnych danych dotyczących konkretnych osób i grup; „wgląd” (insight) w to, co niewidoczne dla innych (czyt. socjologów, polityków). Ta perspektywa zakłada, że etnolog powinien mieć się na baczności i nie zgadzać się na żaden rodzaj „nieuprawnionego wykorzystania takich danych” (tj. komercyjny, polityczny etc.). Inni uważają, że dzięki „tej perspektywie” mogą przyczynić się do poprawy warunków życia badanych – realizując badania dla lokalnych i nielokalnych władz, NGO-ów, korporacji i innych instytucji. Jeszcze inni traktują etnografię, jako zbiór metod i technik badawczych, co do stosowania których istnieją ustalone reguły, również moralne – a wszelkie dodatkowe dywagacje świadczą o etycznej hipochondrii antropologicznego (głównie akademickiego) środowiska. W Polsce nie został wypracowany żaden oficjalny kodeks etyczny, który byłby układem odniesienia dla wszystkich tych, którzy chcą pracować w relacji badany-badacz-sponsor. Dla wszystkich tych, którzy w swej praktyce borykają się z dylematami moralnymi pewnym drogowskazem może być kodeks stworzony przez Society for Applied Anthropology. Czy jednak rzeczywiście ogólnodostępny, choć wypracowany w USA kodeks, rozwiąże wszystkie problemy? Nie sądzę.

Reklamy

Informacje o Katarzyna Wala

Jestem antropolożką, animatorką kultury, badaczką jakościową i trenerką. Obecnie piszę rozprawę doktorską z zakresu etnografii sensorycznej (UWr.). Od 2009 r. współtworzę projekt Fonosfera - antropologia zmysłów; zajmuję się również badaniami marketingowymi.
Ten wpis został opublikowany w kategorii antropologia stosowana, etyka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s