Teoria vs Praktyka

W kwietniu 2008 roku odbyło się Presidential Plenary Session in Honor of John van Willigen:
The Art and Science of Applied Anthropology in the 21st Century. Marietta L. Baba wygłosiła wtedy wykład pod tytułem: Truth and Reconciliation: Acknowledging Mutual Theory-Practice Exchanges in an Era of Anthropological Engagement. Na stronach Society for Applied Anthropology, można wysłuchać nagrania z tego spotkania.


W swoim wystąpieniu Baba starała się udowodnić, iż historia antropologii, szczególnie wątek relacji „teoria”-„praktyka”, należy analizować w odwołaniu do szerszego kontekstu. Jej zdaniem „praktyka” odgrywała wiodącą rolę w okresie ekonomicznych i politycznych zawirowań. Jednak, nawet jeśli nie jest to powszechnie uznane, również rozwój „teorii” powiązany był z zaangażowaniem w problemy społeczne. Obecna „era niepewności” stanowi, według Baba, wyzwanie dla struktur teoretycznych, które muszą (?) zareagować na szybkie zmiany jakie zachodzą we współczesnym świecie. To zaangażowanie, nie tylko krytyczna postawa (cultural critique), jest naszym obowiązkiem. Baba podaje przykłady tego, jak pogodzić kluczowe formy działania wraz z nowymi prądami intelektualnymi, uzyskując w ten sposób synergię pomiędzy teorią a praktyką. Nieco więcej na ten temat można przeczytać w książce pod redakcją Carole E. Hill i Mariette L. Baba The Unity of Theory and Practice in Anthropology: Rebuilding a Fractured Synthesis.

Bez odpowiedniego powiązania „teorii” i „praktyki” antropologię stosowaną rzeczywiście można sprowadzić do zwykłego „aktywizmu”. Antropologia stosowana, która z antropologią ma tyle wspólnego, że jest „dziełem” antropologów”, moim zdaniem nie jest warta zachodu! Nie wiem jeszcze, jak pożenić teorię z praktyką. Pewnym rozwiązaniem są badania w działaniu, czy konkretnie antropologia w działaniu – tym bardziej, że istnieje już cała literatura dotycząca tego, w jaki sposób takie badania robić. Czy jest to właściwa droga? Nie wiem.

 

 

Reklamy

Informacje o Katarzyna Wala

Jestem antropolożką, animatorką kultury, badaczką jakościową i trenerką. Obecnie piszę rozprawę doktorską z zakresu etnografii sensorycznej (UWr.). Od 2009 r. współtworzę projekt Fonosfera - antropologia zmysłów; zajmuję się również badaniami marketingowymi.
Ten wpis został opublikowany w kategorii antropologia stosowana, antropologia zaangażowana i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s