IV MKA „Problemy etyczne”

W klasycznym ujęciu, etyczne badania opierają się na świadomej zgodzie informatora, tajności, poufności, dokładności; to badania, które chronią informatorów, również przed ewentualnymi skutkami badań [patrz Pink 2009; Christians 2009; Lincoln 2009; Kvale 2004]. Pytanie jednak, czy dotrzymanie tych warunków rzeczywiście generuje etyczną etnografię?

W praktyce nie tylko badań stosowanych, ale również tych naukowych, etyka uwikłana jest w zależności władzy między etnografami, informatorami, ekspertami, sponsorami, osobami wprowadzającymi w teren, rządami, mediami i innymi instytucjami. Decyzje etyczne są podejmowane ostatecznie przez poszczególnych badaczy, zwykle w odniesieniu do osobistych i zawodowych (o ile takie istnieją) kodeksów etycznych, również celów innych zainteresowanych stron [Pink 2009: 68-69]. Taka sytuacja rodzi wiele trudności.

Odnoszę wrażenie, że do tej pory „etyka” rzadko stanowiła przedmiot zbiorowej refleksji środowiska polskich antropologów. Jeśli pojawiała się to głównie w kontekście krytyki antropologii zaangażowanej i stosowanej. W ostatnim czasie sytuacja zaczyna się jednak zmieniać. W daniach 23-24 kwietnia 2010 w Lodzi odbędzie się IV MIĘDZYUCZELNIANA KONFERENCJA ANTROPOLOGICZNA TEREN W ŚCISŁYM TEGO SŁOWA ZNACZENIU – „Problemy etyczne”, na którą serdecznie zapraszam!

[IV MKA_program, IV MKA_abstrakty]

Jestem przekonana, że podczas tego wydarzenia padnie wiele ważnych słów.

Reklamy

Informacje o Katarzyna Wala

Jestem antropolożką, animatorką kultury, badaczką jakościową i trenerką. Obecnie piszę rozprawę doktorską z zakresu etnografii sensorycznej (UWr.). Od 2009 r. współtworzę projekt Fonosfera - antropologia zmysłów; zajmuję się również badaniami marketingowymi.
Ten wpis został opublikowany w kategorii action anthropology, animacja kultury, antropologia stosowana, antropologia zaangażowana, badania interwencyjne, badania rynku, etnografia, etyka i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „IV MKA „Problemy etyczne”

  1. Inieto pisze:

    Czekam z niecierpliwością na chociaż krókię sprawozdanie z konfy….szkoda, ze nie wiedziałem wcześniej o jej terminie pewnie coś bym przygotował i skołował urlop w pracy…. no nic…świetnie, że prowadzisz tego bloga…wreszcie! :-)

  2. Myślę, że jutro pojawi się pierwszy „etyczny” post. Dzięki za wsparcie:)

  3. Pingback: Cena nauki. Pluralizacja antropologii « antropologia za_stosowana

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s