Opowieści z Dżungli: Malinowski

BBC stworzyla serię Tells From The Junge, w której kolejne odcinki poświęcone są sylwetkom wybitnych antropologów. Prezentowany tu dokument opowiada o Bronisławie Malinowskim i jego badaniach na Wyspach Triobrianda. Twórcy filmu kładą duży nacisk na prezentację stworzonej przez Malinowskiego metody – długotrwałych badań terenowych/obserwacji uczestniczącej. Metody, która  do dnia dzisieszego stanowi istotę antropologii, pomimo krytyki funkcjonalizmu i publikacji Dzienników Malinowskiego.

Co prawda dokument pomija późniejsze (po 1920 r.) zaangażowanie Malinowskiego w działania z zakresu antropologii stosowanej (pdf)… ale o tym, i u nas niewiele się mówi. Pewnie sporo  krytycznych uwag można postawić pod adresem dokumentu – myślę jednak, że warto  go najpierw w całości obejrzeć (:

Na You Tube można znaleźć także dokument  o Margaret Mead.

Reklamy

Informacje o Katarzyna Wala

Jestem antropolożką, animatorką kultury, badaczką jakościową i trenerką. Obecnie piszę rozprawę doktorską z zakresu etnografii sensorycznej (UWr.). Od 2009 r. współtworzę projekt Fonosfera - antropologia zmysłów; zajmuję się również badaniami marketingowymi.
Ten wpis został opublikowany w kategorii antropologiczne kino letnie, badania jakościowe, etnografia, historia antropologii, humbugizacja antropologii, materiały do zajęć, metodologia badań, polska antropologia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Opowieści z Dżungli: Malinowski

  1. Pingback: Opowieści z dżungli « antropologia za_stosowana

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s