Militant Anthropology

Nancy Scheper-Hughes jest profesorem antropologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, zajmuje się głównie antropologią medycyny. Jej praca wpisuje się w nurt antropologii krytycznej, która „wspiera upolityczniony typ badań” [Foley, Valenzuela 2009: 319]. W swoich badaniach Scheper-Hughes koncentruje się na dramatycznych kwestiach społecznych takich jak: handel organami w Trzecim Świecie, zasiłki dla dzieci, AIDS/HIV w Brazylii i na Kubie etc. W wywiadzie z 1999 r. Nancy Scheper-Hughes opowiada o swojej drodze od aktywizmu w latach 60. XX w., do obiektywnej antropologii w latach 80 XX w., a następnie o zwrocie w kierunku militant anthropology.

W wywiadzie Nancy Scheper-Hughes wspomina o artykule The Primacy of the Ethical. Propositions for a Militant Anthropology z 1995 r., gdzie dokonuje rozróżnienia na antropologów „widzów” i antropologów „świadków”:

Obserwacja (antropolog, jako „nieustraszony widz”), jest pasywnym aktem, który umieszcza antropologa na zewnątrz badanych wydarzeń, czyniąc z niego „neutralne” i „obiektywne” (niezaangażowane) oko. Bycie świadkiem witnessing (gdzie antropolog – companhiera, jest aktywnym głosem), umieszcza badacza w środku wydarzeń, jako odpowiedzialną, refleksyjną moralnie zaangażowaną istotę, która „staje po czyjejś stronie” i potrafi osądzić [1995: 419].

Antropolożka opowiada się za antropologią, która nie chowa się za płaszczem naukowej obiektywności. Prezentuje antropologię walczącą (militant anthropology), która jest zaangażowana politycznie, oparta na współpracy i obserwacji uczestniczącej, etycznie zorientowana na „innego”. Więcej na temat jej pracy można przeczytać w wywiadzie Dispelling the myth. The realities of organ trafficking. Proffesor Nancy Scheper-Hughes in Interview. Dzięki pracy Scheper-Hughes wielu osobom zamieszanym w handel organami postawiono zarzuty [zob. Butchers: The hidden truth about Israel’s kidney theft ring].

Bibliografia:

D. Foley, A. Valenzuela, Etnografia krytyczna. polityka wspólpracy, [w:] Metody badań jakościowych, pod red. N. K. Denzin, Y. S. Lincoln, t. 1., Warszawa 2009; A. Lawless, Dispelling the Myth. The Realities of Organ Trafficking” Three Monkeys Online; N. Scheper-Hughes, The Primacy of the Ethical: Propositions for a Militant Anthropology, ”Current Anthropology”, 1995/36 (3), ss. 409-20.

Reklamy

Informacje o Katarzyna Wala

Jestem antropolożką, animatorką kultury, badaczką jakościową i trenerką. Obecnie piszę rozprawę doktorską z zakresu etnografii sensorycznej (UWr.). Od 2009 r. współtworzę projekt Fonosfera - antropologia zmysłów; zajmuję się również badaniami marketingowymi.
Ten wpis został opublikowany w kategorii antropologia zaangażowana, badania jakościowe, collaboration, materiały do zajęć. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s