antropolog – „specjalista od przyszłości”

Timo Veikkola jest antropologiem i… future specialist in Nokia’s consumer trends team, co w wolnym tłumaczeniu oznacza, iż jest specjalistą od przyszłości [sic!], który wraz z interdyscyplinarnym zespołem pracuje dla Nokia zajmując się nowymi trendami jakie pojawiają się wśród konsumentów. Veikkola podróżuje po całym świecie robiąc badania etnograficzne; jednak nie chodzi o to, aby badać w jaki sposób konsumenci korzystają z produktów Nokia, czy z telefonów jako takich. Zadaniem Veikkola jest obserwacja konkretnych ludzi w ich codziennym życiu; jak zachowują się w rożnych sytuacjach; co mówią; jakie wartości wyznają etc. Specjalista od przyszłości – w banalnych zachowaniach, do których zazwyczaj nie przykładamy wagi – widzi ważne zjawiska, które mogą stanowić podstawę dla nowych i ważnych trendów. Na podstawie zebranych przez Timo informacji Nokia stara się projektować telefony, które mają odpowiadać tym nowym trendom – a nawet je wyprzedzać.

Klikając na zamieszczone powyżej zdjęcie można przejść do strony, na której zamieszczone jest 20 minutowe wystąpienie Timo Veikkola podczas konferencji PSFK, która odbyła się w 2007 r. w Londynie.

Zdecydowanie polecam wszystkim to nagranie (:

Reklamy

Informacje o Katarzyna Wala

Jestem antropolożką, animatorką kultury, badaczką jakościową i trenerką. Obecnie piszę rozprawę doktorską z zakresu etnografii sensorycznej (UWr.). Od 2009 r. współtworzę projekt Fonosfera - antropologia zmysłów; zajmuję się również badaniami marketingowymi.
Ten wpis został opublikowany w kategorii antropologia stosowana, badania jakościowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s