Antropologia zaangażowana (?)

W ksiegarniach dostępny jest już pokonferencyjny tom Antropologia zaangażowana (?) pod redakcją Filipa Wróblewskiego, Łukasza Sochackiego i Jakuba Steblika. O książce można przeczytać na stronie WUJ:

Kwestia zaangażowania antropologii podjęta [w książce] (…) nie stanowi głosu odosobnionego, a raczej wpisuje się w podejmowaną od pewnego czasu dyskusję na gruncie polskiej antropologii. Toczony w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku spór, przez wzgląd na naturę debaty naukowej był i jest daleki od definitywnego zakończenia. Myśl o satysfakcjonującym wszystkie zainteresowane strony rozstrzygnięciu wydaje się być mrzonką. Prowadzone na temat zaangażowania rozmowy uzmysławiają po raz kolejny współistnienie rozbieżnych, a niekiedy wykluczających się paradygmatów, co stanowi o sile i jednoczesnej słabości antropologii, o czym przyjdzie się wkrótce przekonać. Wszakże pokusa i obietnica jednomyślności byłaby zgubnym zasklepieniem się w monologu, sytuacja zniesienia rozmowy, niepokoju ścierania się stanowisk, stanowiłaby oznakę klęski niezależnego myślenia.

Jeszcze nie miałam tej książki w dłoniach. Jednak na konferencji byłam. Stąd wiem, że w Antropologia zaangażowanej (?) będzie można znaleźć kilka na pawde ciekawych tekstów – napisanych nie tylko przez teoretyków zaangażowania, ale również przez „praktyków”.

Reklamy

Informacje o Katarzyna Wala

Jestem antropolożką, animatorką kultury, badaczką jakościową i trenerką. Obecnie piszę rozprawę doktorską z zakresu etnografii sensorycznej (UWr.). Od 2009 r. współtworzę projekt Fonosfera - antropologia zmysłów; zajmuję się również badaniami marketingowymi.
Ten wpis został opublikowany w kategorii animacja kultury, antropologia stosowana, antropologia zaangażowana, badania interwencyjne, badania jakościowe, badania rynku, collaboration, dofinansowanie unijne, etnografia, etyka, historia antropologii, humbugizacja antropologii, inni o antropologii stosowanej, konferencja, krytyka antropologii stosowanej, materiały do zajęć, metodologia badań, polska antropologia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s